uacji, gdy doszło do utraty zębów naturalnych, lub uległy one znaczącemu uszkodzeniu. Uzupełnienia protetyczne mogą przybierać najróżniejsze formy. Uzupełnienia protetyczne ruchome to na przykład protezy szkieletowe oraz akrylowe. Uzupełnienia stałe charakteryzują się tym, że nie mogą być one usunięte z ust. Uzupełnienia ruchome pozostawiają taką możliwość.
Dentysta posiadający własny gabinet ma możliwość ciągłego rozwijania swoich usług poprzez zakup nowoczesnego sprzętu. Obecnie bardzo popularną formą leczenia zębów jest tak zwane leczenie kanałowe. Jest ono konieczne do przeprowadzenia w sytuacji, gdy miazga zębowa znajdująca się w środku zęba uległa stałemu zapaleniu. Leczenie kanałowe staje się też alternatywą dla usunięcia zęba, gdy ten uległ pęknięciu lub został złamany. Zabiegi leczenia kanałowego są na tyle bezpieczne, że mogą być przeprowadzane u najmłodszych. Leczenie kanałowe daje spore szanse na usunięcie zainfekowanych tkanek i zastąpienie ich odpowiednim materiałem światłoutwardzalnym.
Do takiego specjalisty trafiają też osoby
Każdemu, kto jest poważnie zaniepokojony brakami w uzębieniu warto zarekomendować wizytę u protetyka. Warto też dowiedzieć się uprzednio na czym polega leczenie protetyczne.
Dentysta protetyk jest specjalistą, do którego nie powinny udawać się jedynie osoby starsze u których postępujące ubytki jamy ustnej są spowodowane upływającym czasem. Do takiego specjalisty trafiają też osoby młode, które straciły zęby w wyniku wypadków.
Stomatologia protetyczna to dziedzina zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób narządu żucia oraz wad zgryzu. Przedmiotem jej działalności jest też bezzębie. Do podstawowych zadań protetyka jest uzupełnianie zniszczonych lub utraconych tkanek uzębienia. To specjalista posiadający szeroką wiedzę na temat wad zgryzu oraz chirurgi szczękowej. Nieobca jest mu też wiedza dermatologiczna oraz laryngologiczna.
Zlekceważenie braków w uzębieniu może nieść ze sobą szereg problemów ze zdrowiem. Takie zaniedbania prowadzą do niebezpiecznych zmian w jamie ustnej, mogą prowadzić na przykład do wysunięcia się zębów przeciwstawnych, w skrajnych przypadkach do zaniku kości. Przekłada się to na powstanie schorzeń stawów i pojawienia się kolejnych ubytków jamy ustnej.
Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej
Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycy, że w jej ramach można wyróżnić wiele specjalizacji stomatologicznych. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest tak zwana stomatologia zachowawcza. Dział stomatologii zachowawczej zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków na skutek infekcji. Do specjalizacji, jaką jest stomatologia zachowawcza, należy także dyscyplina zwana endodocją, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Każdy gabinet stomatologiczny zajmujący się leczeniem zębów oraz jamy ustnej posiada w swojej ofercie usługi z zakresu stomatologii zachowawczej. Dział stomatologii zachowawczej jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną, w której zakres działań wchodzi nie tylko leczenie, ale także profilaktyka. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są z pewnością jednymi z częściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Usługi oferowane w ramach stomatologii zachowawczej to, między innymi, wypełnianie zęba, działania profilaktyczne przeciw próchnicy oraz leczenie kanałowe zębów.