w prawdziwą histerię. Jednak dentysta ma swoje sposoby na radzenie sobie z takimi bojaźliwymi dzieciakami. Jakie są te metody? Przede wszystkim, wiele stomatologów daje dzieciom nagrody po skończonej wizycie. Mogą to być naklejki, kolorowanki albo nawet małe pasty do zębów czy szczoteczki. Sprawia to, że dziecko czuje się tak, jakby w końcu doświadczyło czegoś miłego i szybko zapomina o tym, co było wcześniej robione w jego buzi. Dzięki temu dentysta zaczyna kojarzyć się bardzo miło, bo przecież jest to osoba, która daje prezenty. Bardziej skrajnym sposobem poradzenia sobie z dziecięcym strachem przed stomatologiem jest podanie mu znieczulenia. Jeśli maluch nie będzie nic czuł podczas wizyty, gabinet dentystyczny nie będzie mu się wydawał strasznym miejscem. Najzwyczajniej w świecie nie będzie miał ku temu powodów, bo przecież nie doświadczył tam żadnych nieprzyjemnych rzeczy.
Są dwa główne rodzaje aparatów -
Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
W ostatecznym rozrachunku należy jednak pamiętać
Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy dbania o higienę jamy ustnej. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu piękny uśmiech jest wizytówką człowieka. Warto zapoznać się ze wszystkimi sposobami dbania o uzębienie, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko pojawienia się ubytków.
Każdy wie, że zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie. Do tego należy je czyścić nicią dentystyczną oraz używać płynu do płukania jamy ustnej. Ważne jest także regularne chodzenie na wizyty kontrolne. Dentysta oceni, czy konieczne jest podjęcie leczenia, czy na razie nie ma takiej potrzeby. W przypadku, gdy w zębach są już ubytki dobry stomatolog szybko i bezboleśnie się nimi zajmie. Obecnie stosowane środki przeciwbólowe i nowoczesne narzędzie sprawiają, że borowanie nie jest już traumatycznym przeżyciem. Jedynie cena zabiegów może przyprawić o szybsze bicie serca. Warto rozejrzeć się na rynku usług stomatologicznych i wybrać odpowiedni gabinet dentystyczny. Należy szukać placówek cieszących się dobrą opinią, ale też posiadających przystępne ceny. W ostatecznym rozrachunku należy jednak pamiętać, że piękny uśmiech jest wart każdych pieniędzy.